<< Baorangia emileorum, Emilov cevar | Gobe | Biscogniauxia mediterranea, mediteranska skorjederka >>
Biscogniáuxia gránmoi Lar. N. Vassiljeva (1998)
Rod: Biscogniauxia - skorjederke
ZNAČILNOST: vrsta je precej škodljiv zajedavec. Trosnjak pogosto raste na čremsi (Prunus padus). Biscogniauxia nummularia, novčičasta skorjederka, ki pogosto raste na bukvi, ji je podobna po morfoloških značilnostih.
TROSNJAK: v obliki fine skorje, premera od 10 do 30 mm in od 2 do 2,5 mm visok; trosnjak ima okroglo ali ovalno obliko, mlad temno rjav in kasneje črn, včasih je tesno nagnetenih po več trosnjakov skupaj, stari potemnijo, imajo trdo in hrapavo površino, zunanja plast je debela, notranjost je črno-rjavkasta do črna. Rob trosnjaka je dvignjen.
TROSOVNICA: je tik pod trdo površino gobe, kjer trosi nastajajo v majhnih stekleničastih trosnjakih (peritecijih), izvrženi črni trosi pa potemnijo lubje ob trosnjakih, notranjost je črno-rjava do črna.
BET: ga ni, trosnjak je priraščen na skorjo drevesa.
MESO: sivo pri mladih trosnjakih, pozneje črno in trdo, brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 11.5-13,5 x 6-6.8 µm, elipsaste oblike, nekoliko neenakostrani, robovi so zaokroženi, trosni prah je temno rjave do črne barve.
RASTIŠČE: raste vse leto, kot zajedavec, v kolonijah na lubju ali skorji odpadlih drevesnih vej in drevesnih ostankov listnatih dreves, na vejah listnatih dreves, predvsem na čremsi.
Čas rasti: -I-II-III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI-XII
UPORABNOST: neužitna.
PODOBNE VRSTE: Podobna ji je Biscogniauxia nummularia, novčičasta skorjederka, ki praviloma raste na bukvi. Razlikuje se tudi po robu trosnjaka, ki je dvignjen, pri gobi Biscogniauxia nummularia, novčičasta skorjederka pa ne. Biscogniauxia nummularia, novčičasta skorjederka ima ostiole bradavičaste.
Foto: Eva Zupan.
SINONIMI: -
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 173